×

• Куманово загуби од Блокотехна

17.12.2018 13:32 | KumanovoNews

Кошаркарите на Куманово загубија на гостувањето во Гевгелија од тимот на Блокотехна со резултат 81-69.

Куманово загуби од Блокотехна

Конечниот резултат не е вистинска слика за текот на натпреварот, па неможеме да кажеме дека Куманово е декласиран на овој натпревар. Блокотехна првата двоцифрена предност ја стекна во првата четвртина но до крајот на периодот па дури и успеа да поведе. Вториот период гевгеличани прават нова предност од 8 поени разлика која Куманово ја топи пред крајот на полувреме. Во третиот период Куманово води со четири поени предност но Блокотехна се враќа во натпреварот и во четвриот период го крши отпорот на Куманово па поставува максимални 12 поени разлика.

Данило Мијатовиќ со 18 поени е најефикасен поединец на мечот, а за Куманово Мирко Ковач и Бане Ѓекиќ постигнаа по 17 поени.

Последниот натпревар од оваа календарска година Куманово го игра овој викенд на домашен терен против тимот на Шкупи.