500x100-1
13. 02. 2018 16:33

Три ракометарки од Куманово на репрезентативниот список

Три ракометарки од Куманово на репрезентативниот список

Селекторот на женската Македонска репрезентација Јулијана Дамчевска го објави проширениот список на младинските репрезентативки, меѓу кои се најдоа и три ракометарки на ЖРК Куманово.

Мила Трајковиќ, Тамара Ивановска и Јована Кипријановска се ракометарките на Куманово кои ќе се обидат да обезбедат место во најдобриот состав и ќе ги одиграат квалификационите натпревари за Светското првенство до 20 години. Тие играат на бековските позиции, а на списокот речиси сите останати ракометарки доаѓаат од екипите на Вардар и Металург.

На списокот се наоѓаат 22.ракометарки кои квалификационите подготовки ќе ги започнат во недела.