500x100-1
21. 08. 2018 16:00

Кумановец поседувал оружје и муниција без дозвола

Кумановец поседувал оружје и муниција без дозвола

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против Н.Б.(58) од Черкеско село, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.

На 22.06.2018 година полициски службеници извршиле претрес во домот на пријавениот, при што пронашле и одзеле три пиштоли („Steyr Pieper Patent“ калибар 6,35 мм, „Crvena Zastava M 57“ калибар 7,62х25 мм и Smith & Wesson модел 422“ калибар 22LR) и 43 куршуми со различен калибар, за кои не поседувал дозвола.