500x100-1
04. 12. 2017 11:25

Куманово го победи Металург, утре го пречекуваат шампионот Вардар

Куманово го победи Металург, утре го пречекуваат шампионот Вардар

Ракометарките на Куманово извојуваа многу значајна победа против тимот на Металург со резултат 23:22.

Во неизвесен натпревар, гостинките од Автокомада ја имаа иницијативата во првото полувреме и со серија од 3-0 го започнаа натпреварот. Куманово се консолидираше и успеја брзо да се врати во мечот, но до полувремето имаше само еден гол предност.

После паузата ракометарките на Куманово стигнаа до нерешен резултат, а подоцна и поведоа со два гола предност, доволно за да забележат нова победа против големиот ривал.

Пеовска Викторија и Кирпијановска Јована со шест гола беа најуспешните поединци во тимот на Куманово. За Металург Јана Калајџиевска постигна 7 гола.

Следниот натпревар Куманово го игра против Европскиот вицепрвак, тимот на Вардар. Натпреварот ќе се игра во салата на ОУ Христијан Карпош во вторник со почеток во 19:45 часот.