×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Зголемени цените на угостителските услуги

  06.01.2022 13:22 | Сузана Николиќ

  Индексот на цените на угостителските услуги во декември 2021 година, во споредба со ноември 2021 година, е зголемен за 0.5 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. 

  Зголемени цените на угостителските услуги

  Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Храна за 0.4 отсто, Алкохолни пијалаци за 0.6 отсто, Безалкохолни пијалаци за 0.6 отсто и Ноќевања за 0.6 отсто.

  Индексот на цените на угостителските услуги во декември 2021 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 1.7 %.

  Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари-декември 2021 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 0.6 %, додека во однос на декември 2020 година е зголемен за 0.5 отсто.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk