×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • 24 април и 8 мај ќе бидат неработни и за вработените во приватните фирми, одлучи Владата

  17.04.2024 08:28 | KumanovoNews

  Деновите 24 април и 8 мај, среда за кога се закажани претседателските и парламентарните избори со одлука на Владата се прогласени за неработни и за приватниот сектор, а не само за јавната администрација.

  24 април и 8 мај ќе бидат неработни и за вработените во приватните фирми, одлучи Владата

  „Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на Република Северна Македонија, заради непречено спроведување на изборите за претседател на Република Северна Македонија и изборите за пратеници во Собранието на Република Северна Македонија. Овие два неработни дена нема да се одработуваат“,стои во заклучокот од седницата.

  Владината одлука се однесува на сите граѓани на територијата на државата.

  Одлуката за неработни денови важеше само за јавната администрација, а за приватниот сектор беше дадена само препорака, што внесуваше забуна кај приватните стопоански субјекти. Овие два неработни дена нема да се одработуваат, односно газдите на приватните фирми нема да  може да го бараат од вработените.