×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Бесплатен влез во Кумановскиот музеј по повод Светскиот ден на спомениците и локалитетите

  17.04.2024 13:33 | Теодора Стоевска

  Со бесплатен влез за посетителите, Музеј Куманово утре (четврток) ќе го одбележи Светскиот ден на спомениците и локалитетите.

  Бесплатен влез во Кумановскиот музеј по повод Светскиот ден на спомениците и локалитетите

  Граѓаните и љубителите на културата ќе можат да ги посетат постојаната поставка во Музеј Куманово, Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце и мегалитската опсерваторија Кокино.
   
  „По повод Светскиот ден на спомениците и локалитетите – 18 април, Националната установа Музеј Куманово ќе обезбеди бесплатен влез за сите посетители. Ова е иницијатива на Министерството за култура неколку години наназад за целата културна мрежа на ниво на државата, за спомениците и локалитетите“, изјави Марија Миљуш - Божурска, директорка на НУ Музеј Куманово.