×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Промоција на монографиите на Гоце Божурски

  19.05.2022 09:17 | KumanovoNews

  Во рамките на одбелержувањето на Светскиот ден на музеите, денеска во 12 часот во Занетчискиот дом ќе бидат промовирани монографии и книги на историчарот на уметност и сликарот Гоце Божурски. 

  Промоција на монографиите на Гоце Божурски

  Монографиите се однесуваат за „Добри Трендафиловски Добрин“, „Исени Реџаи“, „Ѓорѓе Шијаковиќ“ и „Димитар Стојчевски“ за кои се направени и ретроспективно-монографските изложби на уметниците, како и книгите „АртМемориам“ во која се застапени дванаесет кумановски уметниции од најстарата генерација и „Наива“ во која се опфатени триесеттина автори кои припаѓаат на нашата наивна уметност.

  На промоцијата ќе говорат Дита Старова Ќерими, Маја Јакимовска Тошиќ, Роберт Алаѓозовски и Никола Гелевски.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk