×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Изложба на слики „Гласна тишина“ на Мартина Спасовска во Куманово

  17.04.2024 11:24 | Теодора Стоевска

  Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово утре /четврток/, во 20 часот ќе биде отворена изложбата на слики  „Гласна тишина“ на на младата кумановка Мартина Спасовска.

  Изложба на слики „Гласна тишина“ на Мартина Спасовска во Куманово

  „Гласна тишина“ е прва самостојна изложба на Спасовска пред кумановската публика. 

  Изложбата се состои од 13 слики портрети - масло на платно, работени повеќе од една година кои претходно беа изложувани и во Младинскиот културен центар во Скопје.

  „Мартина Спасовска во нејзините дела почетно го претставува сопствениот лик, а вклучува и други женски ликови видени од нејзина перспектива), не како модел(и) туку како катализатор(и) на проследување на енергијата што ја чувствува и нејзино преобликување во ликовен продукт. Таа во делата што ги создава ги надминува границите на едноставен портрет, сликата оди подлабоко од претставената индивидуа, служејќи како потресна претстава на човековото искуство и соочување со актуелните прашања на нашето време. Преку портретните наративи навлегува длабоко во темите на ранливоста, силата и потенцијалите за трансформација кои битисуваат во сите нас. Поканува на отворен дијалог и интроспекција и ги соочува гледачите со колективните рани и болки што постојат во нас и во нашиот заеднички свет. Притоа, поттикнува подлабоко разбирање на сложеноста на нашето постоење и потенцијалот за посочувствителна и похармонична иднина”, стои во дел од извадоците на рецензијата на изложбата на Горанчо Ѓорѓиевски, историчар на уметност.

  Мартина Спасовска (27) е од Куманово, дипломирала на Факултетот за ликовни уметности - насока сликарство.  Има изложувано во Македонија, Англија, Њујорк, Австрија, Грција, Косово и Турција. 

  Изложбата ќе биде поставена до 10. мај 2024 година.