×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Пронајдена граната во помошен објект на Ленинова

  17.04.2024 10:02 | KumanovoNews

  Во помошен објект во двор на улицата Ленинова вчера била пронајдена артилериска граната.

  Пронајдена граната во помошен објект на Ленинова

  „Одговорното лице за контакт со Дирекцијата за заштита и спасување (ДСЗ) и  екипа на СВР Куманово заедно со пиротротехничар од Куманово излегоа на терен. Превземени се стандардни оперативни мерки и гранатата е подигната од страна на пиротехничарот за понатамошна постапка во 14,30 часот. Се работело за граната за топ калибар 75 mm“, стои во соопштението на Регионалниот центар за управување со кризи.