×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Повик до граѓаните: Споделете го вашето искуство за работничките права

  28.06.2021 13:14 | KumanovoNews

  Почитувањето на правата на работниците е еднo од базичните вредности во секое демократско општество. Обезбедувањето на квалитени услови за работа е обврска на секоја државна и приватна компанија.

  Повик до граѓаните: Споделете го вашето искуство за работничките права

  Но, сведоци сме дека работодавачите  често ги злоупотребуваат и прекршуваат овие права, а државата не се справува соодветно  за да ги заштити работниците. Во недостиг на синдикално организирање и изгубена доверба во инспекциските служби, работниците најчесто не ги пријавуваат аномалиите во работните колективи. Со цел да дадеме видливост на проблемите и да поттикнеме решавање на некои од нив го направивме овој прашалник.

  Доколку сте работник во некоја од фабриките или компаниите од Североисточниот регион и сакате да го споделите искуство за условите на работа и прекршување на работничките права, одговорите на нашите прашања.

  Анонимноста е загарантирана и ништо нема да биде објавено без ваша дозвола.