×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Споделете го вашето искуство: Бременост и раѓање

  24.02.2021 14:21 | KumanovoNews

  Би сакале да слушнеме мајки, членови на семејства или блиски пријатели што би сакале да споделат искуства и да го помогнат истражувањето за мајчинската грижа и недостатоците во системот. Прочитајте подолу за повеќе информации.

  Споделете го вашето искуство: Бременост и раѓање

  Клучните информации што сакаме да ги знаеме:

  - Каков тип компликации сте доживеале вие или ваш член на семејството за време на раѓањето?

  - Какви типови животозагрозувачки компликации се појавија?

  - Која беше причината?

  - Каков беше медицинскиот третман?

  Дали имавте потреба да поднесете жалба или тужба?

  Што е тоа што го сметаме за компликации при раѓањето:

  - Голема загуба на крв кај мајката

  - Смрт или загрозен живот на детето

  - Смрт или загрозен живот на мајката

  Забелешки:

  Нема да објавиме никакви документи или имиња без претходна согласност и не планираме да употребуваме конкретни примери, туку да покажеме една општа слика за системските проблеми. Вашите одговори се сигурни и енкриптирани.

  Вашите приказни ќе ни помогнат при тековното истражување.

  Како да се вклучите?

  За да го споделите вашето искуство, се што е потребно е да го пополните овој формулар.

  Ве молиме да ни ги испратите вашите искуства до полноќ на 14 март 2021 година.