×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Сестрите Стојановски најдобри пингпонгарки на турнир во Алексинац

  10.01.2022 11:56 | Жаклина Цветковска

  Ана и Сара Стојановски од Пингпонгарскиот клуб „Крива Паланка“ се најдобри сениорки на Меѓунарониот турнир, што се одржа на 8 и 9 јануари во Алексинац, Србија.

  Сестрите Стојановски најдобри пингпонгарки на турнир во Алексинац

  Ана Стојановска е добитник на златниот пехар и првото место во категоријата сениорки, а нејзината помала сестра Сара Стојановска го освои второто место во оваа категорија.

  Истовремено, Ана Стојановска се закити и со сребрен медал во категоријата јуниорки, а Александар Јакимовски од Кривопаланечкиот пингпонгарски клуб го освои второто место во категоријата кадети.

  Сестрите Ана и Сара Стојановски, иако млади, се талентирани и меѓу најуспешните пингпонгарки, кои досега имаат освоено многу титули на бројните натпревари.

  Ана беше наградена со трето место екипно на најмасовното натпреварување во регионот-Новогодишниот турнир во Нови Сад, а три пати по ред е ишампион на сите средни училишта во Македонија. Таа е  и државна првенка во пинг-понг до 18 и до 21 година, а истовремено е победник и на ТОП 8 и на Телеком Мастерс турнирот.

  Помалата Сара успешно ја следи својата сестра и поча да и се доближува по успесите, па веќе започнаа да се јавуваат и како меѓусебни ривалки на натпреварувањата. Од минатата сезона Сара е третопласирана на Државното првенство до 18 години, а заедно со ППК „Крива Паланка“ оваа сезона ги одбрани минатогодишните златни медали во јуниорската лига.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk