×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Две недели не работат семафорите на раскрсницата на „Октомвриска“ кај „Жмара“

  10.05.2022 16:22 | Сузана Николиќ

  Повеќе од десетина дена не работи вертикалната сигнализација на една од најфреквентните раскрсници во градот, на булеварот „Октомвриска револуција“ и улицата „Пионерска“.

  Две недели не работат семафорите на раскрсницата на „Октомвриска“ кај „Жмара“

  Граѓаните реагираат, бидејќи овде движењето е опасно не само за пешаците, туку и за возачите.

  „Со страв поминуваме секој ден. Ги водам децата на училиште затоа што се плашам да ги пуштам сами. Овде не е безбедно да се поминува и кога работат семафорите, затоа што во исто време се отвораат зелните светла за пешаците и за возачите што вртат лево и десно, а и многу брзо се вози. Не знам што е проблемот, но долго семафорите не работат и треба под итно да ги поправат“, вели кумановка, која ја сретнавме на улицата.

  Сигнализацијата е прекината затоа што фали еден од семафорите. Најверојатно е скршен во сообраќајна незгода пред две недели, и оттогаш никако да се поправи.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk