×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Кумановски пожарникари помагаат во гаснење на пожарот во Тетово (видео)

  22.11.2023 14:23 | Сузана Николиќ

  Екипа на Територијалната противпожарната единица Куманово (ТППЕК) се вклучи во гаснењето на големиот пожар во Фабриката за бои и лакови „Еуроком“ во тетовското село Фалиуше. 

  Командирот Деан Илиевски вели дека нивната екипат заминала на испомош околу пладне, откако од нив била побарана помош од ЦУК и тетовските пожарникари. 

  „На местото на настанот е една екипа од 5 пожарникари и едно возило со сета потребна опрема за гаснење на вакви пожари. Имаат и опрема за користење на пена, бидејќи горат бои и лакови. За понатаму чекаме инструкции, доколку има потреба ќе пратиме и зајакнување“, вели Илиевски.

  На околното население им се препорачува да ги затворат прозорците и да не престојуваат надвор, на отворено.

  "Во 10.30 часот е добиена пријава за пожар во просториите на "Еврком", магацин каде што меѓу другото имало и поголема количина на бои и лакови и други хемикалии. Зборував со сопственикот, кој кажа дека можеби имало и сто тони од овие хемиски матери кои се зафатени од огнот. По пријавата веднаш интервенираа пожарникарите на ТППЕ Тетово, но ние повикавме помош и од скопската бригада,  кумановската противпожарна едница и велешката. Тие помагаат во гасење на пожарот кој е во напредна фаза, постои голема можност зградата да се урне поради високата температура, постои опасност и надворешните ѕидови покрај кои минуваат локалните патишта да бидат се урнат, така да од полицијата побаравме да ги затворат околните улици за движење. Квалитетот на воздухот е многу лош па апелирам да не се отвараат прозорците на неколку километри одалеченост и да не излегуваат без поголема причина граѓаните од околината", изјави Стојанче Ангелов, директор на ЦУК.

  Кумановски пожарникари помагаат во гаснење на пожарот во Тетово (видео)