×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Самостојна изложба „Нови хоризонти“ на Зоран Арсовски- Бабата во Крива Паланка

  19.06.2024 16:37 | Жаклина Цветковска

  Истакнатиот визуелен и авангарден уметник Зоран Арсовски –Бабата ќе се претстави со своето творештво на самостојна изложба во НУ Центар за култура Крива Паланка, која ќе биде отворена утре, во 19.30 часот.

  Самостојна изложба „Нови хоризонти“ на Зоран Арсовски- Бабата во Крива Паланка

  Изложбата е насловена „Нови хоризонти“, а е тематски поврзана со неговите претходни циклуси -“Тектонски пореметувања“ и “Космички бумеранг“. Ова е 16-та по ред самостојна изложба на Бабата и е дел од манифестацијата „Крива Паланка – Град на
  културата 2024“, поддржана од Министерствотк за култура.

  Зоран Арсовски – Бабата е современ ументик, роден 1980 година во Куманово. Дипломирал и магистрирал на Ликовната академија во Софија. Препознатлив е по современите концептуални изложби преку кои ги пренесува пораките со оригинален стил.

  Учествувал на бројни меѓународни ликовни колонии, изложби, проекти и уметнички фестивали во земјава и странство, и добитник е на повеќе награди и признанија.