×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Во Крива Паланка на „Сусурига 2024“, на маскенбал и огнено шоу

  16.03.2024 12:49 | Жаклина Цветковска

  Општина Крива Паланка годинава за првпат ја организира манифестацијата  „Сусурига 2024“ , која ќе се одржи денеска /сабота/, на Градскиот плоштад, со почеток во 18 часот, со што и официјално започнува програмата на „Крива Паланка – Град на културата 2024“.

  Во Крива Паланка на „Сусурига 2024“, на маскенбал и огнено шоу

  Манифестацијата е посветена на празникот Прочка, а целта е заживување на згаснатата традицијата за маскирање и ритуално палење оган, познато како  сусурига, назив  што се среќава единствено во Крива Паланка.

  На програмата е ревија на групни (маалски) маски на локалните групи, како и дефиле и настап на групите: Бамбурци од Ратево, Берово, Џоломари од Манастирец, Росоман и Кукери од  Пиперков Чифлик, Ќустендил, Бугарија.

  Специјални гости на вечерта се членовите на групата „Паљачи“ од Варна, кои ќе изведат атрактивно Огнено - светлечко шоу.

  Целиот настан ќе се одвива под маски и ќе има забава за сите граѓани. Градоначалникот на Крива Паланка, Сашко Митовски, симболично ќе го запали ритуалниот оган, по што ќе следува традицијата на прескокнување на огнот и црнење на лицето – вековен обичај на кривопаланчани.

  Градскиот маскенбал „Сусурига 2024“ е дел од манифестацијата Крива Паланка – Град на културата 2024, која ќе се реализира од мај до декември и која опфаќа над 50 атрактивни настани.