18. 09. 2020 18:13

Еден починат, 11 новозаболени и 33 оздравени од коронавирус во Куманово

Еден починат, 11 новозаболени и 33 оздравени од коронавирус во Куманово

 Во последните 24 часа на ниво на државата регистрирани се 144 нови случаи на ковид-19, а направени 1545 тестирања.  

 По градови во: Скопје 27, Струмица 15, Кочани, Прилеп и Тетово 13, Куманово 11, Гостивар 8 и др.

Починати се 8 лица, еден пациент од Куманово (48), еден од Штип (65), двајца пациенти од Прилеп (62 и 83), еден од Тетово (69), еден од Струмица (39), еден од Виница (63) и еден пациент од Кичево (56).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од: Куманово 33 и Скопје 22.  

Досега во земјата се направени вкупно 172.700 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16417, бројката на оздравени пациенти е 13732, на починати е 683, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2002.


2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk