×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Во Куманово рекордни 116 позитивни на ковид-19, двајца починати

  31.03.2021 18:52 | KumanovoNews

  Во Центарот за јавно здравје во Куманово, во изминатите 24 часа регистирани се рекордни 116 новозабоелни од коронавирус. Починати се двајца пациенти на возраст од 61 и 70 години. Според статистиката на Министерството за здравство, оздравени се 26 пациенти, активни се 870, а од почетокот на пандемијата до сега се заразиле 6860 лица.

  Во Куманово рекордни 116 позитивни на ковид-19, двајца починати

   На ниво на државата регистрирани се уште 1.511 позитивни од 4.445 тестирања, соопшти Министерството за здравство.

  Новите случаи се во Скопје – 654, Куманово – 116, Битола – 86, Велес – 68, Прилеп – 64, Тетово – 56, Гостивар – 55, Кавадарци, Штип и Охрид – по 44, Струмица – 38, Гевгелија – 35, Кичево – 25, Неготино -22, Кочани и Радовиш – по 15, Пробиштип – 14, Струга, Свети Николе, Дебар, Берово и Виница – по 11, Валандово – 10, Крива Паланка и Ресен – по 9, Богданци – 7, Македонска Каменица – 5, Кратово и Македонски Брод – по 4, Пехчево и Дојран – по 3, Делчево, Крушево и Демир Капија – по 2, Демир Хисар –1.

  Починати се 33 пациенти: 13 од Скопје (84,83,77,75,73,68,66,64, 63,63,51 ,42 и 41), по 2 пациенти од Прилеп (79 и 68), Куманово (70 и 61), Гостивар (72 и 69), Кавадарци (88 и 49), Штип (84 и 79), Струмица (86 и 80) и Неготино (81 и 67), а по еден пациент е пријавен од Велес (70), Охрид (79), Струга (72), Гевгелија (58). Триесет пациенти се починати во болнички услови, а двајца во домашни услови.

  Регистрирани се 587 оздравени пациенти од: Скопје – 316, Прилеп – 31, Куманово – 26, Велес – 23, Тетово – 22, Кавадарци и Битола – по 18, Гостивар – 17, Неготино -14, Штип, Струмица и Гевгелија – по 13, Крива Паланка – 8, Берово и Крушево – по 6, Кочани, Кичево, Ресен и Пробиштип – по 5, Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 3, Охрид, Радовиш, Виница, Валандово и Демир Капија – по 2, Делчево – 1.

  Досега во земјата се направени вкупно 625.255 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани од почетокот на епидемијата се 130.022, од кои оздравеа 106.979, почина 3.781, а активни се 19.262.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 58218, активни 9654

  Прилеп 7061, активни 1078

  Куманово 6860, активни 870

  Тетово 6329, активни 611.