03. 05. 2010 15:10

Де Марбле со нова песна

Де Марбле со нова песна

 Кумановскиот состав De Marble, порано познати како VIP, деновиве го промовираа својот прв сингл. Песната ""Одам на југ" е авторско дело на Драган Шајто, басист на составот.

 Станува збор за новата верзија на голем македонски хит, кој пред многу години го испеа легендарниот Мики Јовановски – Џафер и неговата група Автограм. Се работи за една од најубавите македонски патриотски песни, во која иако не се спомнува нашата земја- вели Шајто.

Инаку, составот опстојува подолг период и се состои од пет члена и често настапува по скопските и македонските локали. До сега имаа 40-ина настапи во Тирана, Приштина. Со оваа песна De Marble го најавува својот прв албум.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk