05. 03. 2011 15:21

Гитарите на Ерик Клептон на аукција

Гитарите на Ерик Клептон на аукција

Славниот музичар и рок гитарист Ерик Клептон следната недела ќе ги понуди своите седумдесет гитари и исто толку појачала.

Приходот од неговите инструменти е наменет за неговиот центар за одвикување од алкохјолот и дрогата на островот Антигва.

Се очекува дека најголем интерес ќе предизвика црниот Фендер стратокастер, гитара со која Клептон настапуваше со групата Крим во 2005 година во Њу Јорк и Лондон. Таа е проценета помеѓу 20000 и 30000 долари.

Шеесетипет годишниот рокер е прогласен за четврти гитарист на сите времиња од списанието „Ролингстон“.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk