×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Објавен нецелосен говор и пристрасни коментари

  12.07.2020 16:10 | KumanovoNews

   Пишува: Билјана Т. Димко

  Објавен нецелосен говор и пристрасни коментари

  На 11 јули 2020 на порталот „Курир“ е објавен прилогот со наслов: „Не му е сеедно“- Димитров уплашен и на висок тон држи изборен митинг, социјалните мрежи со стотици коментари.

  Насловот е пристрасен: „не му е сеедно… уплашен и на висок тон држи изборен митинг“, и има за цел да ѝ сервира на јавноста како да го процесира говорот на Димитров. Овде авторот на овој прилог  требало да се потсети на една максима: „Одговарам за тоа што јас ќе го кажам, а не за она што ти ќе го разбереш“, па би требало да се огради од сензационализми.

  Под текстот се објавени две видеа, преземени од социјалните мрежи Твитер и Фејсбук, каде говорот на Никола Димитров е нецелосен, а и во самиот текст стои:

  Имено на социјалните мрежи веќе се монтираат и видео клипови од говорот на Димитров на кого според коментарите на интернет не му е сеедно да се соочи со изборните резултати кои го очекуваат во среда на 15 јули, погледнете.

  На официјалната Фејсбук страница на Никола Димитров на 11 јули 2020 е објавен целиот говор од 1 минута и 20 секунди, а не од 12 секунди. Јавноста има можност да го проследи во целост и да си донесе сопствен суд за тоа со каква емоција  Димитров говори на митингот.