×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Детектирани нови 9 случаи на омикрон во државата

  04.01.2022 19:13 | Жаклина Цветковска

  Министерството за здравство информира дека кај 9 пациенти, е детектирана е омикрон варијантата на SARSCoV2 вирусот.

  Детектирани нови 9 случаи на омикрон во државата

  Во лабораторијата за вирусологија на Институтот за јавно здравје се направени анализи за детекција на сојот омикрон, при што се изработени 24 примероци позитивни на SARSCoV2. 

  Примероците се од пациенти од Скопје, Кочани, Велес, Гевгелија и Богданци.

  „Од вкупниот број тестирани, кај 9 пациенти, детектирана е омикрон варијантата на вирусот, што изнесува 37,5 отсто од позитивните примероци. Сите позитивни пациенти се од Скопје, а еден е од Кочани“, соопштуваат од Министерството.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk