Детектирани нови 9 случаи на омикрон во државата

04.01.2022 20:13 | Жаклина Цветковска

Министерството за здравство информира дека кај 9 пациенти, е детектирана е омикрон варијантата на SARSCoV2 вирусот.

Детектирани нови 9 случаи на омикрон во државата

Во лабораторијата за вирусологија на Институтот за јавно здравје се направени анализи за детекција на сојот омикрон, при што се изработени 24 примероци позитивни на SARSCoV2. 

Примероците се од пациенти од Скопје, Кочани, Велес, Гевгелија и Богданци.

„Од вкупниот број тестирани, кај 9 пациенти, детектирана е омикрон варијантата на вирусот, што изнесува 37,5 отсто од позитивните примероци. Сите позитивни пациенти се од Скопје, а еден е од Кочани“, соопштуваат од Министерството.

2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk