×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Нема кратење на работничките права за породилното отсуство, тврди Тренчевска

  16.01.2023 16:17 | KumanovoNews

  Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска на прес-конференција во Владата го појасни делот за породилното отсуство од новиот предлог-закон за работни односи и нагласи оти нема да има кратење на работничките права.

  Нема кратење на работничките права за породилното отсуство, тврди Тренчевска

  „Нема кратење на работничките права во однос на породилното отсуство. Тоа значи дека не се крати сегашното породилно отсуство од девет месеци, туку даваме можност и за таткото да се вклучи во грижата на своето дете. Во првите две години од раѓањето на детето им овозможуваме родителско отсуство од четири месеци. Односно, имаме мајчинство од пет месеци, тоа е во првите пет месеци од раѓањето на детето, понатаму четири месеци родителско отсуство за мајката и четири месеци родителско отсуство за таткото. Тоа значи дека мајката и таткото можат да ги користат заедно, најизменично или еден по друг, зависи од договорот меѓу двајцата родители“, информира министерката.

  Дополнително, како што рече, имаат предвидено 15 дена татковство, односно од првиот ден на раѓање 15 дена доколку се роди едно дете, а за близнаци или повеќе деца татковство од 20 дена. На ова право за работниците има и неплатено отсуство за двајцата родители во траење од два месеци кои, можат да го користат до осумгодишна возраст на детето.

  „Сето тоа се работи за да ги изедначиме можностите и правата на жените и мажите во процесот на парзарот на труд за да може и таткото да се вклучи во грижата на детето и за да може многу полесен да биде и пристапот и кариерата на жената додека е на работа, рече Тренчевска.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk