×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Општина Крива Паланка додели 40 стипендии за талентирани ученици и спортисти

  15.11.2023 12:44 | Жаклина Цветковска

  Градоначалникот на Општина Крива Паланка, Сашко Митовски, врачи вкупно 40 договори  за стипендирање на талентирани средношколци, студенти и спортисти за 2023/2024 година.

  Општина Крива Паланка додели 40 стипендии за талентирани ученици и спортисти

  Најмногу стипендии, вкупно  18 се доделени на ученици спортисти во инивидуални и екипни спортови, 17 се наменети за талентирани ученици и студенти и 5 за  субвенционирање  на превоз на студенти.

  „ Вложувањето во младите и спортот и е еден од нашите  врвни приоритети. Општината продолжува со стипендирањето и поддршката за младите, зошто тие се гордост на целата заедница“, рече Митовски.