×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • (ВИДЕО) Спектакуларно огнено - светлечко шоу во Крива Паланка

  18.03.2024 10:23 | Жаклина Цветковска

  Спектакуларно огнено-светлечко шоу приреди групата Паљачи од Варна, Бугарија, на манифестацијата „Сусурига 2024“ во Крива Паланка, која се одржа во чест на празникот Прочка.

  Публиката беше воодушевена од атрактивните и возбудливи креации и фигури што ги изведоа мајсторите на огнот и светлината, а најмногу се израдуваа децата.

  Во рамките на манифестацијата се одржа и дефиле на групни маски на кое учествуваа Бамбурци од Ратево, Берово, Џоломари од Манастирец, Росоман, Џамалари од Сопот, Кавадарци и локалните групи Осоговски Биждеци при КУЗ „Карпош“ и Трновски ветришта од КУД „8-ми Октомври“ при НУ Центар за култура Крива Паланка.

  Со „Сусирига 2024“ официјалнио започна програмата на манифестацијата „Крива Паланка-Град на културата 2024“, поддржана од Министерството за култура.

  (ВИДЕО) Спектакуларно огнено - светлечко шоу во Крива Паланка