16. 08. 2020 17:02

13 новозаболени и еден оздравен од коронавирус во Куманово

13 новозаболени и еден оздравен од коронавирус во Куманово

 Во последните 24 часа се направени 1156 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19, на ниво на државата. По градови: Скопје 34, Гостивар 20, Куманово 13, Тетово 8, Струга 1, Битола 1, Кавадарци 4...

Починати се пет пациенти, три пациенти од Скопје (49, 74 и 72), пациентка од Струга (53), и пациентка од Берово (57). Сите пациенти се починати во болнички услови.   

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 51 оздравен пациент.

Досега во земјата се направени вкупно 126284 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12739, бројката на оздравени пациенти е 9174, на починати е 544, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3021.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk