×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Бензините поскапи за половина денар, дизелот поевтин за еден денар

  23.05.2022 14:07 | Сузана Николиќ

  Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,09%, при што цените на бензините се зголемуваат за половина денар, а цената на дизелот се намалува за еден денар.

  Бензините поскапи за половина денар, дизелот поевтин за еден денар

  Од вечер на полноќ ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава по 95 денари/литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 по 97 денари/литар. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе биде 85 денари/литар. Цената на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 0,50 денар/литар и сега ќе чини 83,5 денари/литар, додека малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,624 ден/кг и сега ќе изнесува 54,963 ден/кг.