20. 05. 2020 13:43

Двајца новозаболени и еден оздравен од коронавирус во Куманово

Двајца новозаболени и еден оздравен од коронавирус во Куманово

 Денеска во Куманово регистрирани се двајца новозаболени и еден оздравен од коронавирус.

Институтот за Јавно здравје, на ниво на државата регистрираше 16 оздравени пациенти:  Скопје 7, Куманово 1, Тетово 3, Велес 1, Кочани 1 и Неготино 3

Во изминатите 24 часа направени се 512 тестирања, а регистрирани се 19 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-11, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Велес-1, Гостивар-1, Струмица-1 и Виница-1. Досега во земјата се направени вкупно 22767 тестирања на КОВИД -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 223 теста се во рамките на скринингот во градинки и нема позитивни. Од досега направените 1131 тестирања на вработените во градинките потврден е само еден позитивен случај на КОВИД-19 во Битола.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (65) примена на 11 мај, пациент од Скопје (71), хоспитализиран на 16 мај и пациент од Тетово (73) во болница од 11 мај.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Прилеп (41г) кој повеќе од 40 дена се лекувал на клиниката.

Вкупната бројка на КОВОД дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1858, бројката на оздравени пациенти е 1367, на починати е 110, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 381.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk