26. 11. 2020 21:43

Двајца починати, 58 новозаболени и 55 оздравени од коронавирус во Куманово

Двајца починати, 58 новозаболени и 55 оздравени од коронавирус во Куманово

 Во последните 24 часа се направени 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19.

Во Скопје се регистрирани 472 нови позитивни, во Куманово-58, Дебар-2, Штип-43, Прилеп-78, Тетово-61, Струга-29, Велес-32, Битола-87, Охрид-47, Кавадарци-32, Гостивар-22, Гевгелија-1, Струмица-39, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Крушево-2, Кочани-15, Пробиштип-10, Демир Хисар-10, Македонски Брод -10, Пехчево-1, Берово-9, Валандово-5, Виница-2, Делчево-12, Кратово-2, Свети Николе-17, Кичево-26, Ресен-17, Неготино-11.

Починати се 30 лица, девет пациенти од Скопје (46, 54, 59, 67, 82, 67, 55, 64 и 61), двајца од Куманово (62 и 69), еден пациент од Штип (72), еден од Велес (78), шест пациенти од Битола (60, 77, 38, 66, 72 и 39), тројца од Гостивар (56, 66 и 63), еден пациент од Гевгелија (65), еден од  Струмица (77), еден од Кочани (65), двајца од Делчево (66 и 68), еден од Кратово (65), еден од Кичево (61) и еден пациент од Неготино (84). Пациентите се починати во болнички услови.

Институтот за јавно здравје регистрира 1.094 оздравени пациенти од: Скопје-560, Куманово-55, Дебар-5, Штип-32, Прилеп-59, Тетово-51, Струга-22, Велес-35, Битола-47, Охрид-38, Кавадарци-31, Гостивар-26, Гевгелија-5, Струмица-17, Крива Паланка-11, Радовиш-13, Крушево-3, Кочани-18, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-3, Валандово-3, Виница-6, Делчево-5, Кратово-1, Свети Николе-8 ,Кичево-16, Ресен-4, Неготино-18.

Досега во земјата се направени вкупно 322.875 тестирања на ковид -19.  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 58608, бројката на оздравени пациенти е 36064, на починати е 1630, а бројот на активни случаи изнесува 20914.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk