20. 09. 2020 19:42

Еден починат, 19 новозаболени и 11 оздравени од коронавирус во Куманово

Еден починат, 19 новозаболени и 11 оздравени од коронавирус во Куманово

 Во Центарот за јавно здравје во Куманово, во последните 24 часа едно лице почина, регистрирани се 19 позитивни и 11 оздравени од корона.

На ниво на државата има 178 нови случаи на ковид-19, а направени се 1368 тестирања. По градови: Скопје 42, Куманово 19,  Кочани 17, Прилеп 16, Тетово 14, Струмица 13, Гостивар 11, Кичево 8, Крива Паланка 2 и др.

Починати се 4 лица, двајца пациенти од Скопје (61 и 59), пациент од Куманово (69) и пациентка од Штип (70).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 71 оздравен пациент.

Досега во земјата се направени вкупно 175.465 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16735, бројката на оздравени пациенти е 13863, на починати е 693, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2179.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk