Еден починат и 19 новозаболени од коронавирус во Куманово

05.09.2021 21:12 | Сузана Николиќ

Во последните 24 часа регистрирани се 459 нови случаи на ковид-19, a направени се 5.416 тестирањe.

Еден починат и 19 новозаболени од коронавирус во Куманово

По градови во: Скопје – 235, Штип – 30, Тетово -26, Куманово и Струмица – по 19, Дебар – 13, Гостивар, Охрид и Кичево – по 12, Велес и Свети Николе – по 10, Битола и Прилеп – по 9, Крива Паланка и Струга – по 7, Радовиш – 5, Кавадарци и Кочани – по 4, Богданци – 3, Виница, Гевгелија, Кратово и Ресен – по 2, Берово, Делчево, Македонски Брод, Неготино и Пехчево – по 1.

Пријавени се 21 починато лице: 6 починати лица од Скопје (94, 77, 75, 75, 73, 65,), по 3 починати лица од Тетово (81, 66, 64), Гостивар (84, 67,  59)  и Струмица (67, 58, 49) , 2 починати лица од Кичево (67г, 67) и по едно починато лице од Куманово (63), Прилеп (69), Битола (81) и Неготино (69). Пријавените починати лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 368 оздравени пациенти од: Скопје – 136, Гостивар – 49, Куманово и Кичево – по 34, Кавадарци – 20, Штип -18, Прилеп, Кочани и Свети Николе – по 10, Битола и Велес – по 8, Радовиш – 7, Гевгелија и Кратово- по 5, Пробиштип – 4, Македонски Брод - 3, Ресен и Делчево – по 2, Струмица, Неготино и Демир Хисар – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.188.356 тестирање на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.045, бројката на оздравени пациенти е 158.809, на починати е 6.065, а бројот на активни случаи изнесува 15.171.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Скопје 77656, Активни 6223
Куманово 10458, Активни 927
Тетово 10533, Активни 1907
Гостивар 7765, Активни 1026.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk