Еден починат и 80 новозаболени од кронавирус во Куманово

21.08.2021 22:21 | Сузана Николиќ

Во последните 24 часа регистрирани се 1.250 нови случаи на ковид-19, а направени се 8.192 тестирањe. 

Еден починат и 80 новозаболени од кронавирус во Куманово

По градови во: Скопје – 421, Гостивар – 192, Тетово – 133, Куманово – 80, Струмица – 67, Кичево – 62, Струга – 53, Охрид – 38, Прилеп – 25, Битола – 23, Дебар – 19, Кавадарци – 15, Велес – 13, Штип – 12, Свети Николе – 11, Радовиш и Валандово – по 10, Кочани и Берово – по 9, Гевгелија и Ресен – по 8, Кратово – 6, Крива Паланка, Крушево и Македонска Каменица – по 4, Делчево, Виница и Македонски Брод – по 3, Неготино и Демир Хисар – по 2, Богданци - 1.

Пријавени се 22 починати лица: по 4 починати лица од Скопје (51, 66,69 и 72), и Тетово (38, 71, 72 и 77), 3 починати лица од Гостивар (57, 72 и 80), по 2 починати лица од Охрид (69 и 85), Струга (66 и 73), Кичево (47 и 83) и Дебар (67 и 84), по едно починато лице од Куманово (64), Велес (47) и Валандово (76).

Од пријавените починати, 21 лице се починати во болнички услови, едно лице е починато во домашни услови.

Регистрирани сe 265 оздравени пациенти од: Скопје – 84, Гостивар – 44, Тетово – 43, Куманово – 18, Струмица – 15, Дебар – 12, Кичево – 11, Берово – 9, Кавадарци – 5, Прилеп, Битола и Велес – по 4, Штип – 3, Делчево, Валандово и Македонски Брод – по 2, Неготино, Крива Паланка и Радовиш - по 1.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 72688, Активни 3421
Куманово 9683, Активни 656
Тетово 9380, Активни 1754
Гостивар 6999, Активни 1518.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk