×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Еден починат и 84 новозаболени од коронавирус во Куманово

  01.04.2021 17:39 | KumanovoNews

  Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа регистрирани се 1.402 нови случаи на ковид-19, а направени се 3.978 тестирања.

  Еден починат и 84 новозаболени од коронавирус во Куманово

  По градови во: Скопје – 603, Битола – 105, Куманово – 84, Велес – 82, Прилеп – 70, Струмица – 52, Охрид – 46, Кавадарци - 40, Штип – 36, Гевгелија – 32, Тетово и Гостивар – по 28, Кочани – 23, Кичево – 21, Струга – 20, Неготино - 16, Ресен – 14, Свети Николе – 13, Радовиш и Виница – по 11, Крива Паланка и Валандово – по 10, Пробиштип – 8, Берово и Македонски Брод – по 7, Демир Капија – 5, Делчево, Кратово, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 3, Крушево, Пехчево и Богданци – по 2, Дебар и Дојран – по 1.

  Пријавени се вкупно 29 починати лица: 10 од Скопје (49, 61, 2 лица со 62,63,68, 69,72,74,и 76), 3 од Битола (62, 64, 71), по 2 пациенти од Прилеп (75 и 92), Гостивар (70 и 74), Кавадарци (50 и 62), Штип (72 и 83), а по еден пациент е пријавен од Струмица (78), Куманово (84), Кочани (76), Кичево(74), Неготино (84), Ресен (65), Радовиш(58) и Демир Хисар(80). Сите пациенти се починати во болнички услови.

  Регистрирани се 761 оздравен пациент од: Скопје – 388, Прилеп – 51, Битола – 45, Кавадарци – 37, Гостивар – 28, Тетово – 27, Куманово – 26, Велес – 24, Штип и Неготино – по 19, Гевгелија – 18, Струмица – 13, Ресен – 9, Берово – 8, Пробиштип – 7, Кочани – 6, Кичево, Крива Паланка и Свети Николе – по 5, Радовиш и Демир Капија – по 4, Валандово и Крушево – по 3, Кратово, Демир Хисар и Богданци – по 2, Дојран – 1.

  Досега во земјата се направени вкупно 629.233 тестирања на Ковид-19.

  Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 131.424, бројката на оздравени пациенти е 107.740, на починати е 3.810, а бројот на активни случаи изнесува 19.874.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

  Скопје 58820, активни 9858

  Прилеп 7131, активни 1095

  Куманово 6944, активни 927

  Тетово 6358, активни 613.