×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Едукативни работилници за дијабетичарите во Занаетчискиот дом во Куманово

  23.11.2022 18:05 | KumanovoNews

  Здружението на дијабетичари од Куманово и Центарот за дијализа ДИАЕРУМ Куманово  организираат едукативни работилници за дијабетичарите, што ќе се одржат  утре (24 ноември), со почеток во 17 часот,  во салата на Занаетчискиот дом (поранешно кино Напредок).

  Едукативни работилници за дијабетичарите во Занаетчискиот дом во Куманово

  Предавач и едукатор  на  рабоилницата на тема  „Дијабетес и исхана“ е  дипл. мед. сестра Татјана Ѓорговски од Центарот за дијабетес при Универзитетската клиника за ендокринологија, а на работилницата на тема „Превенција на хронични компликации предизвикани од дијабет“ предавач ќе биде   др. Моника Јакимовска од Центарот за дијализа ДИАЕРУМ Куманово

  Освен членовите на Здружението на дијабетичари од Куманово, на работилниците може да присуствуваат и други заинтересирани граѓани.