×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Конкурсот за проектот „Скици 2022“ отворен за кумановските уметници до утре

  24.11.2022 16:11 | Оливера Пешевска

   НУЦК  Трајко Прокопиев од Куманово распиша конкурс  во рамки на проектот „Скици 2022“, чија цел е да се промовира цртежот кој се изработува од академските сликари од Куманово.

  Конкурсот за проектот „Скици 2022“ отворен за кумановските уметници до утре

  Конкурсот за оваа година ќе биде отворен до утре- на 25 ноември.

  „Сите заинтересирани уметници можат да достават до три цртежи, но по избор на организаторот не мора сите дела да бидат вклучени во селекцијата. Условите имаат ограничување само во форматот на скицата, кој не треба да е поголем од 100x70 см. Темата и техниката се по слободен избор на творецот. Академските сликари кои творат и живеат во Куманово имаат право на учество“, информираат од НУЦК  Трајко Прокопиев.

   Од избраните дела ќе биде организирана изложба во Домот на културата, во првата половина на декември,а подоцна ќе биде прикажана и во други градови од државата. Организацискискиот дел  за пропаганда,печатење на каталог,опремување на цртежите со рамки и слично го спроведува  НУЦК  Трајко Прокопиев .По завршување на проектот сликите ќе бидат вратени на авторите.

   За подетални информации  сите заинтересирани можат да се јават во Домот на Културата.

   Проектот „Скици 2022“ е финансиран од Министерствот за култура на РС Македонија,а е во организација на НУЦК Трајко Прокопиев.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk