Нови 17 заболени и 13 оздравени од коронавирус во Куманово

22.01.2021 - 18:35

 Во последните 24 часа регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19, a направени се 1854 тестирања.

Нови 17 заболени и 13 оздравени од коронавирус во Куманово

По градови во Скопје 137, Куманово-17, Тетово-13, Прилеп-13, Гостивар-10, Штип-4, Битола-7, Велес-15, Охрид-10, Струмица-9, Кавадарци-10, Струга-3, Кичево-8, Свети Николе-1, Гевгелија-6, Неготино-1, Дебар-11, Ресен-5, Крива Паланка-1, Радовиш-4, Берово-1, Делчево-6, Пробиштип-3, Виница-2, Македонски Брод-1, Богданци-3, Кратово-3, Крушево-3.

Во болнички услови по компликации од ковид-19 починаа 14 лиц. Петмина од Скопје (70, 78, 65, 75 и 80), еден од Прилеп (73), еден од Гостивар (71), од Штип (66), два пациенти од Охрид (75 и 78), еден од Кавадарци (52), еден од Кичево (63), еден од Свети Николе (57) и еден пациент од Гевгелија (80).

На Инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава лежат 608 болни и има околу 580 празни болнички кревети во Ковид-центрите.

Институтот за јавно здравје регистрира 658 оздравени пациенти од: Скопје-444, Куманово-13, Тетово-9, Прилеп-22, Гостивар-11, Штип-7, Велес-11, Охрид-46, Струмица-7, Кавадарци-19, Струга-34, Кочани-2, Свети Николе-2, Гевгелија-8, Неготино-6, Радовиш-3, Берово-3, Делчево-1, Пробиштип-1, Виница-1, Македонски Брод-3, Крушево-2, Демир Капија-1, и Пехчево-2.

Од почетокот на епидемијата во земјава се регистрирани 90.124, оздравени се 76.045, починаа 2.768, а активни случаи се 11.311.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39161, активни 6455

• Куманово 5079, активни 433

• Крива Паланка 709, активни 67

• Кратово 213, активни 17.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk