14. 08. 2020 17:35

Нови 19 заболени и 34 оздравени од коронавирус во Куманово

Нови 19 заболени и 34 оздравени од коронавирус во Куманово

Во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 во земјата. По градови во:Скопје 38, Тетово 20, Куманово 19, Гостивар 13, Штип 10, Струга 9, Кичево 8, Свети Николе 5...

Починати се тројца пациенти. Дваја пациенти од Скопје (60 и 72) и пациентка од Гостивар (53). Сите пациенти се починати во болнички услови.   

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 368 оздравени пациенти од: Скопје 117, Дебар 60, Гостивар 42,  Куманово 34, Тетово 32, Штип 18, Свети Николе 16, Струмица 13...

Досега во земјата се направени вкупно 123122 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12515, бројката на оздравени пациенти е 9030, на починати е 535, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2950.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk