12. 08. 2020 14:59

Нови 20 заразени и 22 оздравени од коронавирус во Куманово

Нови 20 заразени и 22 оздравени од коронавирус во Куманово

 Во Центарот за јавно здравје во Куманово, регистрирани се нови 20 случаи позитивни на ковид-19.

На ниво на државата во последните 24 часа направени се 1627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на коронавирус. По градови: Скопје 30, Куманово 20, Штип 15, Струга 8, Кавадарци 8, Гостивар 19...   

Починат е пациент од Охрид во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 239 оздравени пациенти од: Скопје 132, Куманово 22...

Досега во земјата се направени вкупно 119102 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12217, бројката на оздравени пациенти е 8487, на починати е 530, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3200. Денес се евидентираат пет контролни теста.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk