Од денеска нафтените деривати поевтини за 1,58 отсто

24.08.2021 07:24 | Сузана Николиќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги одлучи да ги намали малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,58 %. Еуросупер БС-95 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинува за еден денар по литар, а малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-98 се намалува за 1,5 денар за еден литар.

Од денеска нафтените деривати поевтини за 1,58 отсто

Намалување од 0,5 денари/литар има кај малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V), а малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,751 денар/килограм и сега изнесува 35,930 ден/кг.

Од денеска максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин                       Еуросупер БС - 95                                70,50   (денари/литар)

Моторен бензин                      Еуросеупер БС -98                               72,00   (денари/литар)

Дизел гориво                            Еуродизел БС (Д-Е V)              61,50   (денари/литар)

Масло за горење                      Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)              61,00   (денари/литар)

Мазут М-1 НС                                                                             35,930  (денари/килограм).

Во изминатиот седумдневен период сите референтни цени на светските берзи во просек бележат намалување:  бензинот за 3,794%, дизелот за 2,287%, екстра лесното масло за 2,886% и кај мазутот намалувањето е за 2,781%.

Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е повисок за 0,043%, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

 

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk