×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Операта „Рита“ на МОБ во Центарот за култура во Куманово

  23.05.2024 10:46 | Теодора Стоевска

  Во големата сала на Центарот за култура во Куманово на 6 јуни, четврток, со почеток од 20 часот ќе гостува Македонската опера и балет со операта „Рита“ од италијанскиот оперски композитор Гаетано Доницети, во режија на Трајко Јордановски.

  Операта „Рита“ на МОБ во Центарот за култура во Куманово

  Станува збор за комична опера од Доницети, приказна за млада и убава девојка која е вплеткана во интригите на брачните недоразбирања кои завршуваат со среќен крај.

  Во операта играат: Ана Ројдева како Рита, Јане Дунимаглоски како Бепе, Васко Здравков како Гаспаро, Борко Биџовски како Бартоло. Инспициенти се Љупчо Полизов, Драган Костадиновиќ и Марко Павлевски.

   Времетраење на операта е 75 минути, а билтетите за истата се продаваат на билтерата во Центар за култура по цена од 150 денари.