×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Пукна водоводна цевка на „Никола Тесла“ и ја поплави улицата

  06.09.2022 11:01 | Сузана Николиќ

  Пукната азбесна цевка ја поплави улицата „Никола Тесла“.  Жителите кажуваат дека цевката пукнала утринава околу 5.30 часот, а од тротоарот излегувал гејзер од вода.

  Пукна водоводна цевка на „Никола Тесла“ и ја поплави улицата

  Додека да ја запрат водата таа ја поплавила улицата и се разлеала до населбата Средорек.

  „За последните две недели ова е пето или шесто пукање на цевката. Речиси секој втор ден има голем дефет и по 5-6 часа немаме вода. Целата улица и тротоарот се ископани, дупка до дупка, нема каде да се движиме. Доплнително имаме сериозни проблеми со водоснабдувањето“, кажува жител на „Никола Тесла“.

  Од ЈП „Водовод“ постојано повторуваат дека цевководот на „Никола Тесла“ е стар повеќе од 50 години и неоходна е негова целосна замена за да се подобри водоснабдувањето во овој дел на градот.