500x100-1
18. 09. 2019 11:38

Со лажна диплома станал професор по математика во основно училиште

Со лажна диплома станал професор по математика во основно училиште

 Кумановската полиција до Основното јавно обвинителство Куманово, поднесе кривична пријава број против С.З.(51) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело фалсификување исправа, казниво по член 378, став 3  во врска со член 45 од Кривичниот законик.

 Како што соопштуваат од СВР Куманово, пријавениот набавил фалсификувана диплома од Универзитет во Приштина, Р.Косово, со која се стекнал со квалификација на степен професор по математика.

Дипломата ја употребил како вистинска во општинско основно училиште „Бајрам Шабани“ Куманово, каде склучил Договор за работа и засновал работен однос на определено време.

До 2017 му биле изготвувани повеќе договори за работа на определено време, при што пријавениот се стекнал со противправна имотна корист во износ од платите што му биле исплаќани од Буџетот од 01.12.2011 до 05.05.2017.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk