×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Театар Куманово освои награда за колективно уметничко остварување на Фестивал во Бугарија

  19.06.2024 09:35 | KumanovoNews

  На 34-издание на Фестивалот за малите театарски форми во Враца, Република Бугарија, Театар Куманово освои награда за колективно уметничко остварување за претставата Драма изгубена во времето.

   

  Театар Куманово освои награда за колективно уметничко остварување на Фестивал во Бугарија

  Жирито составено од истакнати театарски критичари и експерти: Калина Стефанова, Аве Иванова и Владимир Петков одлучи наградата за комплетно уметничко достигнување за претставата да ја додели на Театар Куманово.

  Одлуката жирито ја образложи со фактот што претставата како целина достинала одлична комуникација со тамошната публика и совршена драматуршка вклопеност на целокупното дејство.

  Текстот е на Сашко Насев во режија на Владлен Александров.

  Во претставата играат: Кети Дончевска Илиќ, Горан Илиќ и во улога на гостин во краткиот филм актерката Александра Пешевска.

  Драматургијата е на Симона Тоскиќ, сценографија Крсто Богојевски и костими Кети Пауновска Стевковска.

  Продукцијата на видео филм е на Никола Поповски, а визуелизација Емил Пачковски.

  На Фестивалот имаше четиринаесет претстави кои се играа изминативе седум дена на две сцени во Театарот во Враца.

  Воедно Фестивалот е најстариот театарски Фестивал во Бугарија.