Тројца починати и 44 новозаболени од коронавирус во Куманово

25.08.2021 17:20 | Сузана Николиќ

 Во последните 24 часа регистрирани се 1.166 нови случаи на ковид-19, а направени се 6.458 тестирањe. 

Тројца починати и 44 новозаболени од коронавирус во Куманово

По градови во: Скопје – 375, Тетово – 159, Гостивар – 105, Струмица - 76, Струга – 75, Охрид – 53, Куманово – 44, Кичево – 43, Штип – 24, Кавадарци – 23, Велес - 22, Кочани – 18, Битола и Свети Николе – по 17, Радовиш – 16, Прилеп – 14, Дебар – 12, Ресен и Пробиштип – по 11, Гевгелија – 10, Крива Паланка – 8, Неготино – 6, Крушево и Македонски Брод – по 5, Делчево и Валандово – по 4, Берово и Виница – по 3, Богданци, Кратово и Македонска Каменица  – по 1.

Пријавени се 29 починати лица:  6 починати лица од Тетово (37г,42г,57г,64г,73г, и 81г), 5 починати лица од Струга (64г,67г,70г,76г и 77г), 4 лица од Скопје (47г,55г,69г и 79г), по 3 лица од Гостивар (54г,71г и 81г), Куманово (52г,63г и 80г) и Струмица (66г,74г и 82г), по едно починато лице од Кичево (80г), Битола (57г), Велес (54г), Македонска Каменица (58г) и Пехчево (67г).Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 232 оздравени пациенти од: Скопје – 69, Гостивар – 49, Тетово – 34, Куманово – 16, Струмица – 15, Кичево – 12, Дебар – 11, Битола – 7, Штип - 6, Виница – 3, Кочани и Неготино – по 2, Велес, Свети Николе, Радовиш, Ресен, Делчево и Кратово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.124.993 тестирање на ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 171.576, бројката на оздравени пациенти е 153.148, на починати е 5.755, а бројот на активни случаи изнесува 12.673.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Скопје 74060, Активни 4451
Куманово 9904, Активни 793
Прилеп 8523, Активни 165
Тетово 9830, Активни 2030
Битола 6600, Активни 222
Велес 5654, Активни 147
Гостивар 7304, Активни 1548.

 

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk