28. 10. 2020 17:50

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира против загадениот воздух во Куманово

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира против загадениот воздух во Куманово

 ВМРО-ДПМНЕ за утревечер во 19 часот најави протест пред зградата на Владата, а ќе протестира и во Куманово, Битола, Струмица и Тетово.

Во соопштението од партијата наведуваат дека Владата на СДСМ продолжува со својата неодговорна политика во однос со најгорливото прашање – загадениот воздух.

Загадениот воздух и во ек на пандемија убива, а власта вели дека тоа е само магла. Поради неспособноста на владата предводена од Заев животот на граѓаните е изложени на опасност. ВМРО-ДПМНЕ апелира поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на КОВИД-19, бремените жени и хронично болните да се ослободат од работа, и во приватен и во државен сектор.Наместо политиканство од страна на оваа неспособна Влада, потребни се одлуки, - соопштуваат од партијата.

Протестот во Куманово ќе се одржи пред Општината во 19 часот.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk