×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • ВМРО-ДПМНЕ на протест во Куманово за оставка на премиерот Заев

  27.11.2020 12:57 | KumanovoNews

  Под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“, денес со почеток во 18 часот на паркингот кај спортската сала во Куманово, ќе започне протест на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово.

  ВМРО-ДПМНЕ на протест во Куманово за оставка на премиерот Заев

  Тој е резултат на незадоволството на членството поради интервјуто на премиерот Зоран Заев, за бугарската агенција „БГНЕС“ каде изјави дека и бугарските и македонските војски заедно ги ослободиле Куманово, Крива Паланка и Скопје.

  „ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓани да се приклучат во обрана на националните интереси, откако премиерот Зоран Заев изјави дека Куманово е ослободено од Бугарија. Протестот ќе започне на паркингот кај  Спортската сала во 18 часот, а ќе се одвива по поголемите булевари, “ рече Бране Петрушевски, пратеник од Куманово од редовите на ВМРО ДПМНЕ.

  Протести во организација на ВМРО-ДПМНЕ, исто така денес ќе се организираат и во градовите Велес, Тетово, Кавадарци, Охрид и Битола.