Во Куманово 4 нови случаи и 19 оздравени од коронавирус

25.01.2021 - 15:00

Во последните 24 часа регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19, a направени се 677 тестирања.

Во Куманово 4 нови случаи и 19 оздравени од коронавирус

По градови во: Скопје-37, Куманово-4, Тетово-1, Гостивар-1, Штип-2, Битола-1, Велес-1, Охрид-2, Кавадарци-5, Струга-1, Свети Николе-1, Крива Паланка-1, Берово-2, Делчево-1, Пробиштип-1, Кратово-1, Пехчево-1.

По компликации од коронавирус во болнички услови починаа 6 лица, двајца пациенти од Скопје (54 и 79), двајца од Прилеп (85 и 93), еден од Кавадарци (70) и еден пациент од Струга (83), соопшти Министерството за здравство.

Институтот за јавно здравје регистрира 573 оздравени пациенти од: Скопје-350, Куманово-19, Тетово-10, Прилеп-36, Гостивар-9, Штип-8, Битола-7, Велес-17, Струмица-15, Кавадарци-28, Кочани-9, Кичево-1, Свети Николе-4, Гевгелија-6, Неготино-12, Дебар-8, Ресен-5, Крива Паланка-1, Радовиш-6, Пробиштип-3, Валандово-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Богданци-2, Кратово-1, Крушево-9, Демир Капија-1.

Од почетокот на коронакризата во земјава се дијагностицирани 90.717, оздравени се 78.727, починаа 2.791, а активни случаи се 9.199.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39462, активни 5145

• Куманово 5113, активни 377.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk