17. 02. 2010 14:58

Лејди Гага освои три Британски награди

Лејди Гага освои три Британски награди

Ексцентричната американска пејачка Лејди Гага триумфираше на доделувањето на британските музички награди со три освоени трофеи.

Лејди Гага освои награди во категориите најдобра интернационална пејачка, најдобар интернационален албум и меѓународно откритие на годината.

Лили Ален е победник во категоријата најдобра британска пејачка, додека групата Флоренс енд  Машин доби награда за најдобар британски албум. Во категоријата најдобар интернационален пејач, победи американскиот рапер Џеј - Зи.

Групата Џеј ел ес освои две награди, за британско откритие на годината и најдобар сингл. Групата Касабиан прогласена е за најдобар британски бенд, а поранешниот член на групата Тејк Дет, а сега соло пејач Роби Вилиамс доби специјална награда за допринос во музиката.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk