01. 08. 2010 10:51

Здравко Чолиќ пееше во Сараево

Здравко Чолиќ пееше во Сараево

Најголемата балканска поп ѕвезда Здравко Чолиќ, синоќа одржал спектакуларен концерт на стадионот Кошево во Сараево. Над 50 иљадната публика со овации го дочекала некогашниот сограѓани, кој изјавил дека е пресреќен што се вратил во својот роден град да се забавува со својата „раја„.

 Како пренесуваат медиумите , популарниот пејач го отворил концертот со баладата „Синоќ ниси била ту„ , а потоа следувале големите хитови. Во настапот на Чолиќ, како по обичај, најмногу уживале жените, кои хорски ги пееле неговите омилени песни. Музички гости на концертот биле инструменталистот Никша Братош и Дино Мерлин.

Спектаклот на Кошево завршил на обострано задоволство на публиката и Чолиќ.

Поради големиот интерс за концертот, во продажба биле пуштени дополнителни 3.500 влезници. Бината била поместена за да се добие повеќе простор за посетителите.2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk